Smrt komunismu Doporučený

Památník věnovaný obětem komunistického režimu čeká 22.5.2002 na odhalení Památník věnovaný obětem komunistického režimu čeká 22.5.2002 na odhalení foto Jiří Pancíř Fragmenty

Na levém břehu Vltavy byla řadu let jedna z pražských dominant. Nemám na mysli Stalinův pomník. Na budově Elektrických podniků u stanice metra Vltavská zářil do daleka velký červený neonový nápis „Sláva komunismu“. Byl to výraz ryzí bolševické zpupnosti. Je krásné, že ode dneška, tj. od  22. května 2002, také na levém břehu Vltavy, má hlavní město naší republiky konečně po dvanácti letech od pádu komunismu důstojný památník všem obětem tohoto odporného komunistického režimu.

I když se naše stále ještě vesměs levicová média snažila dělat z této události málem politickou agitku mezi Hradem a podhradím neboli mezi ODS a zbytkem světa, sama slavnost byla důstojná a dojemná. Je smutné, že pro uraženou ješitnost pana presidenta Václava Havla se taková vskutku neopakovatelná dějinná událost musela odehrát bez vrcholných představitelů státu. 

Prezident Havel, který se odmítl odhalení památníku účastnit, poslal pouze věnec.

 

Vzhledem k rozjitřené atmosféře, kterou kolem celé akce rozpoutala hradní koalice, se nemohl účastnit slavnostního aktu osobně ani předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Václav Klaus a kytici modrých květů za něj položil vedle věnce presidenta republiky Václava Havla jeho  „korunní princ“ Jan Zahradil.  

Slavnostního odhalení pomníku se nemohl neúčastnit ani pravicový politik Pavel Bém

I přes neúčast obou vrcholných politiků byla atmosféra u památníku nakonec krásná. Sešli se na ní především zástupci Konfederace politických vězňů ČR, z nichž mnozí měli v očích slzy.

Čestnou stráž stáli dojatí bývalí vězni v dobových uniformách.

 

Slavnost zahájil spolu se starostou Prahy 1 Janem Bürgermeistrem předseda Konfederace politických vězňů JUDr. Stanislav Drobný. 

 

 Po skončení projevu Stanislav Drobný odhalil pomník a poklonil se neznámému vězni, kterého ztvárnil akademický sochař Olbram Zoubek. 

 

Vedle kytice modrých květů od předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Václava Klause leží věnec od presidenta republiky Václava Havla.

Pomník zobrazuje symbolicky jak komunističtí katani z hrdě stojícího muže postupně vyráběli dlouhým mučením  jen torzo člověka. Ale i když zbyly poslední soše pouze nohy, neklekla před zločinci na kolena. Na kolena ji komunističtí katani nedostali. Olbram Zoubek vyjádřil touto skvělou uměleckou zkratkou, že komunisté mohli vězně sice mučit a mnohé dokonce umučit k smrti, ale nedokázali zlomit jejich duši.

Arcibiskup pražský Karel Otčenášek přednesl modlitbu za umučené kamarády a rovněž za šťastnou budoucnost naší vlasti. 

 

 Na této neopakovatelné akci nechyběl ani zapřísáhlý nepřítel komunismu president Kulturní komise ČR Doc. Jiří Pancíř, který je autorem snímků zachycujících tento nádherný okamžik.

P.S.

Při psaní článku o uctění památky obětí zločinů komunismu dne 24. února.2016 před tímto památníkem J. Em. Dominikem kardinálem Dukou, OP, arcibiskupem pražským a primasem českým, jsem nalistovala výše uvedený 14 let starý článek "Smrt komunismu", který vyšel v červnovém čísle naší tištěné revue Fragmenty v roce 2002. Překvapilo mne, jak mnoho detailů jsem i jako jeho tehdejší autorka a účastnice odhalení pomníku již zapomněla a protože včerejší akce se nesla v duchu, abychom na minulost nezapomínali, abychom si ji připomínali, rozhodla jsem se ho otisknout pro připomenutí tehdejší atmosféry ve společnosti.

Číst 6525 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v SPOLEČNOST

Související položky (podle značky)

Odebírejte Fragmenty

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %