Fragmenty - Fragmenty - EKONOMIKA http://3.www.fragmenty.cz Sat, 20 Apr 2019 12:28:32 +0000 Joomla! - Open Source Content Management cs-cz Světové ekonomické fórum v Davosu bez USA, Kanady, Francie, VB a Indie http://3.www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/item/2530-svetove-ekonomicke-forum-v-davosu-bez-usa-kanady-francie-vb-a-indie http://3.www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/item/2530-svetove-ekonomicke-forum-v-davosu-bez-usa-kanady-francie-vb-a-indie Budova Světového ekonomického fóra v Davosu

Nejistota ohledně budoucího vývoje globální ekonomiky je příliš vysoká a má negativní dopad na trhy. Světové ekonomické fórum v Davosu na nějž se sjeli přední světoví ekonomové, bankéři, manažeři a politici , by proto mělo vyslat jasný signál, jak čelit současným výzvám. Bez účasti lídrů Spojených států, Kanady, Francie, Spojeného království a Indie je to však téměř nemožné. Ještě před jeho začátkem však byla oznámena série negativních zpráv. Mezinárodní měnový fond snížil odhad letošního růstu globálního hospodářství na 3,5 procenta. Svou prognózu upravila i Organizace spojených národů, která odhaduje letošní růst světové ekonomiky na 3,0 procenta.Tím však špatné zprávy nekončí. Čína zveřejnila detailní výsledky o výkonu svého hospodářství za čtvrté čtvrtletí loňského roku. Ukazuje se, že prodej automobilů na největším světovém trhu poprvé od devadesátých let 20. století klesl. To je velmi špatná zpráva pro Evropskou unii, která je silně zaměřena na automobilový průmysl.

 Ačkoliv Evropská unie není přímým účastníkem obchodních válek, které probíhají mezi Spojenými státy a Čínou, ukazuje se, že vlivem změn v globálním obchodě trpí exportně orientované ekonomiky. To začíná poškozovat německé hospodářství. V nepříliš dobré kondici se nachází i Itálie, která je stále pod tlakem trhů, kvůli vysokému zadlužení. Francie se zas musí vypořádávat s protesty na ulicích a odporem proti reformám. Potenciálně nejohroženější je však britská ekonomika, která se v případě komplikací kolem brexitu může dostat do recese. Pesimismus se postupně přenáší na trhy. Na začátku týdne jsme si mohli všimnout poklesu asijských akcií. Zhoršující se kondice světové ekonomiky se zrcadlí v cenách mědi, která slouží jako indikátor ekonomického rozvoje. Nižší poptávka sráží cenu mědi dolů, což koresponduje s nižšími odhady růstu globální ekonomiky. Podobně se chová i cena ropy, která na začátku týdne začala klesat.

]]>
stepan.krecek@bhs.cz (ŠTĚPÁN KŘEČEK, hlavní ekonom BH Securities ) EKONOMIKA Sun, 27 Jan 2019 10:32:17 +0000
Fénix vstal z popela, podaří se to i akciím IBM? http://3.www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/byznys-a-top-podnikatele/item/2528-fenix-vstal-z-popela-podari-se-to-i-akciim-ibm http://3.www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/byznys-a-top-podnikatele/item/2528-fenix-vstal-z-popela-podari-se-to-i-akciim-ibm Fénix vstal z popela, podaří se to i akciím IBM?

IBM je globální firma, která již několikrát za svůj více než stoletý život musela přetvořit od základů svůj model podnikání a celkové zaměření. Nyní probíhá stejnou fází a bohužel pro akcionáře se dle posledních kvartálních výsledků zdá, že firma vynakládá příliš mnoho energie na to, aby vykázala za každou cenu růst, přičemž by bylo užitečnější, kdyby se zaměřila na ozdravení svého byznysu. Pozitivní reakce investorů na výsledky, když cena akcií vzrostla o téměř 9 procent, zrcadlí spíše nízkou výchozí cenu akcií než velkou změnu v hospodářských výsledcích firmy. Firma se již před několika lety pokusila vykázat růst, když sdružila své růstové segmenty do položky “strategické imperativy”, což lze v případě IBM volně přeložit jako perspektivní růstové segmenty. Při kvartálním reportingu firma dokázala i přes pokles celkových tržeb a stagnaci zisků vykázat alespoň v této jedné části podnikání velmi solidní výsledky. Jenže ejhle, i tento segment v posledních kvartálech začal v růstu pokulhávat, a firmě nezbylo nic jiného, než reagovat na netrpělivé akcionáře, kteří hlasitě volají po růstu, a koupit úspěšnou společnost Red Hat. Většina analytiků se však shodne, že cena byla pokud ne přímo přemrštěná, tak relativně vysoká. Bude velmi záležet na synergiích, zda se zpětně tato investice ukáže jako rozumná.

V posledních kvartálních výsledcích firma pokračuje ve snaze za každou cenu vykázat růst. Výsledkem je další vyčleňování z již úzké skupiny strategických imperativů, jejíž růst výrazně zpomalil na nynější tempo kolem pěti procent. Firma argumentuje, že pokud z této skupiny produktů a služeb vyčlení tržby velkých “mainframe” počítačů, jejichž prodej poklesl vlivem produktového cyklu řady Z, tržby segmentu strategických imperativů by vyrostly meziročně o solidních 11 procent. Analytici vesměs ocenili nový detailnější rozpad výsledků skupiny strategických imperativů, na druhé straně by však ocenili růst tržeb spíše v nehardwarové části a nelíbí se jim snahy vylepšit výsledky slovíčkařením.

 Další aspekty posledních kvartálních výsledků zahrnují například fakt, že tržby za celý loňský rok meziročně klesly jen o jedno procento, pokud nepočítáme dvouprocentní vliv kurzů měn. Růstové segmenty představují polovinu tržeb. S akvizicí Red Hat se tento podíl ještě zvýší a dopad klesajících tržeb starých segmentů bude menší. Na druhé straně tempo růstu tržeb segmentu strategických imperativů klesá. Takže růst tržeb bude i nadále výzvou. Firma sama čeká, že letos dosáhne provozního zisku na akcii kolem 14 dolarů, k čemuž dopomůže růst provozní marže. Celkově chce IBM dodat zhruba 12 miliard dolarů volných peněžních toků, tedy jen o málo více než v uplynulém roce.

Současná cena akcií okolo 130 dolarů představuje méně než 10násobek odhadů peněžních toků. Při takové ceně jsou investoři ochotni překousnout i výraznější vady na kráse a o IBM začínají projevovat zájem. Uvidíme, jestli to bude stačit k výraznějšímu růstu ceny akcií.

]]>
stepan.krecek@bhs.cz (ŠTĚPÁN KŘEČEK, hlavní ekonom BH Securities ) BYZNYS a TOP podnikatelé Sun, 27 Jan 2019 07:57:39 +0000
Náhlé „prozření“ Andreje Babiše je jen další marketingový trik http://3.www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/item/2527-nahle-prozreni-andreje-babise-je-jen-dalsi-marketingovy-trik http://3.www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/item/2527-nahle-prozreni-andreje-babise-je-jen-dalsi-marketingovy-trik Ing et Ing, Jan Skopeček na konferenci SPD o energetice ČR v PSP ČR

Návrhy hnutí ANO nelze označit za nic jiného, než za hodně špatný vtip a výsměch skupině, která se v posledních letech stala živým terčem a lovnou zvěří pro ministry financí za hnutí ANO. Nenajdeme jinou profesní a zájmovou skupinu ve společnosti, která by nástup hnutí ANO do vlády odnesla více. Hnutí ANO nelze proto věřit. Vzpomeňme si, jak už roky slibuje zrušení tzv. superhrubé mzdy a zjednodušení daní. V minulém týdnu ústy premiéra Babiše a ministryně Schillerové zrušení superhrubé mzdy na následující roky zase odložili. Tak to bude i s jejich nejnovějším lákadlem pro malé podnikatele. Vláda milující velké korporace, vysoké přerozdělování a obědy “zdarma”, malým podnikatelům neulehčí vůbec nic. Vítězstvím by alespoň bylo, kdyby už menším podnikatelům hnutí ANO nevymýšlelo další regulace a administrativu jako doposud. Předseda ODS Petr Fiala k tomu uvedl: „Gratuluji Andreji Babišovi, že si po 5 letech u vlády všiml, že malí živnostníci jsou v ČR doslova decimováni. Jeho náhlé „prozření” považuji jen za další marketingový trik. Ale kdyby náhodou svůj boj za malé živnostníky myslel vážně, tak může podpořit již existující návrhy ODS, které by drobným podnikatelům skutečně pomohly.“

 

]]>
skopecek@cepin.cz (JAN SKOPEČEK, poslanec a ekonomický expert ODS a IVK) EKONOMIKA Sun, 27 Jan 2019 07:49:20 +0000
Negativní nálada z Německa se přenáší do České republiky http://3.www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/item/2523-negativni-nalada-z-nemecka-se-prenasi-do-ceske-republiky http://3.www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/item/2523-negativni-nalada-z-nemecka-se-prenasi-do-ceske-republiky Kéž by bývali dali politici při budování EU na rady Lady Thatcherové

Spotřebitelé věří české ekonomice více než podnikatelé. Příčinu této situace můžeme hledat na pracovním trhu, kde napjatá situace vede k růstu mezd, což se zrcadlí ve vyšší spotřebě. Vyšší mzdy se však odráží i v růstu mzdových nákladů, což podnikatelům dělá vrásky na čele. Většina makroekonomických dat je orientována do minulosti a nedokáže s předstihem reagovat na aktuální dění v ekonomice. Výjimkou jsou předstihové ukazatele, které mapují důvěru v ekonomiku. Souhrnný indikátor důvěry v lednu klesl o 0,6 bodu na hodnotu 98,0. Indikátor důvěry podnikatelů se snížil dokonce o 0,7 bodu na hodnotu 95,7. Naopak důvěra spotřebitelů se nezměnila a zůstala na hodnotě 109,2. V meziročním srovnání se důvěra v českou ekonomiku snížila, což může být způsobeno negativním vývojem v Německu, kde došlo k poklesu tempa růstu ekonomiky. S vážnými problémy se potýkají i další velké ekonomiky Evropské unie. Itálie je pod tlakem trhů, kvůli nezodpovědnému hospodaření. Francie se zas potýká s protesty žlutých vest, které se staví proti vládním reformám. Zcela specifická je situace v Británii, které hrozí recese kvůli nezvládnutému brexitu.

 

 

]]>
stepan.krecek@bhs.cz (ŠTĚPÁN KŘEČEK, hlavní ekonom BH Securities ) EKONOMIKA Sat, 26 Jan 2019 14:15:32 +0000
Akcie vrátily část loňských ztrát. Co bude dál? http://3.www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/item/2521-akcie-vratily-cast-lonskych-ztrat-co-bude-dal http://3.www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/item/2521-akcie-vratily-cast-lonskych-ztrat-co-bude-dal Akcie vrátily část loňských ztrát. Co bude dál?

Světové akciové indexy vstoupily do nového roku pravou nohou. S pomalu se blížícím koncem ledna přidávají 5 procent burzy v USA. Pozadu však nezůstává ani Německo. O něco málo horší, přesto klid dodávající postupný růst je patrný také v Asii a na parketu celé řady rozvíjejících se ekonomik. “Především dividendové akcie mohou letos, po velmi nepovedeném závěru roku 2018, nabídnout zajímavý ziskový potenciál. Světová ekonomika stále pádí dostatečně rychle, než aby ji něco zastavilo,“ říká vedoucí obchodního oddělení BHS Tomáš Matuška. Ekonomické zprávy však optimismus rozhodně nepřináší. Brexitem rozdivočelá Británie či nevyjasněná situace kolem obchodních válek navyšují nervozitu. A k tomu všemu ještě Čína. Asijský gigant roste nejpomalejším tempem od roku 1990. Nikterak investičně přitažlivé prostředí. K vysvětlení dobré nálady však stačí pohled na vývoj cen akcií v posledním kvartále roku 2018. Celá řada zklamání a silné poklesy kurzů svým způsobem předurčily, že vstup do dalšího roku nezačne žádnou katastrofou, varovným zprávám navzdory. Zjednodušeně řečeno, trhy zatím mají kde brát. Vracejí alespoň část z bohatství, které se z nich před Vánoci vypařilo.

 

 Pomyslný král indexů, americký Dow Jones, jenž se takřka po celý loňský rok pohyboval v pásmu 24 000 až 26 000 bodů je nyní přesně uprostřed tohoto vymezení. Jako bychom se malinko vrátili v čase před ten ošklivý propadák z konce roku.

 Jak vzniklou situaci nyní uchopit z pohledu investora? Odpověď tentokrát příliš složitá není. Střemhlavé vrhání se do pozic rozhodně doporučit nelze. Setrvalejší návrat na vyšší ceny lze totiž dnes očekávat jen od titulů, které se s podzimním propadem svezly spíše ze setrvačnosti a nespravedlivě.

 Posouzení výše a stability dividendových výplat by mělo být bráno v potaz více než kdy jindy. Dobrou zprávou přitom je, že na trhu je z čeho vybírat. Všeobecná opatrnost letos sice přetrvá, avšak celá řada šancí, která se díky varování vytvořila, by neměla zůstat ležet ladem. Dobře ukotvené společnosti si své zisky v letošním roce udrží a světová ekonomika bude pádit dostatečně rychle, tak aby si poradila s vyšší mírou nejistoty.

 

]]>
stepan.krecek@bhs.cz (ŠTĚPÁN KŘEČEK, hlavní ekonom BH Securities ) EKONOMIKA Sat, 26 Jan 2019 13:50:07 +0000
Realitní zákon: očekávání nenaplněna http://3.www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/item/2510-realitni-zakon-ocekavani-nenaplnena http://3.www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/item/2510-realitni-zakon-ocekavani-nenaplnena Realitní zákon: očekávání nenaplněna

Realitní zákon mohl přinést revoluční změnu v kvalitě služeb na realitním trhu. V podobě projednávané vládou je ale slabý jak třikrát louhovaný pytlík ovocného čaje. Vláda v pondělí projednávala a schválila dávno avizovaný návrh zákona o realitním zprostředkování. Nyní tedy nový předpis čeká cesta do Sněmovny, bude-li tam schválen, pak tedy do Senátu a nakonec k prezidentovi. Ministryně pro místní rozvoj, z jehož dílen zákon pochází, věří, že by mohl být účinný už od začátku příštího roku.Charakterizovat ho lze klasickým „úmysl dobrý, provedení kulhá“.

Pročištění trhu se nekoná

Jedním z hlavních dopadů nového zákona mělo být zvýšení kvality práce makléřů. Dnes může makléře dělat každý, jde o volnou živnost. Návrh zákona o realitním zprostředkování počítá s novelizací živnostenského zákona tak, že se realitní zprostředkování převede mezi živnosti vázané a že k jeho vykonávání bude třeba splňovat určité kvalifikační požadavky – mít určitou úroveň vzdělání, praxi, odbornou zkoušku… Potud dobře.

Většina dnešních makléřů si ale s kvalifikací nebude muset lámat hlavu, plně jim postačí tři roky dosavadní praxe. Nečeká je tedy žádné síto v podobě zkoušky, jak to mají jiné oborové organizace nebo komory. Poskytovat realitní služby budou moct i nadále „makléři“, kteří mají realitní činnost na přivýdělek – můžou to být taxikáři, barmani, může se jednat o matku na mateřské dovolené, studenta… Ti všichni mají společné to, že to s realitami nemyslí vážně, kvalita jejich služeb bývá otřesná a zprostředkování dělají, protože si tím občas na nějakou tu kačku přijdou. Nedávno jsem se zájemcem o prodej bytu za zhruba deset milionů seděl v jeho restauraci a při probírání prodeje mi s vážnou tváří říká, že u něj pracuje realiťák a že s ním věc taky probíral – a ukázal na mládence, který nám nesl kávu…

Pokud se někdo bude chtít stát nově makléřem nebo už makléřem je, ale nemá dostatečně dlouhou praxi či vzdělání, bude muset složit zkoušku odborné způsobilosti. Bude ale zkouška byla na úrovni? Když se podíváme, kdo bude zkoušky provádět, najdeme už teď 21 autorizovaných subjektů, po účinnosti zákona jich bude pravděpodobně ještě mnohem více. Ministerstvo pro místní rozvoj se dušuje, že si kvalitu zkoušejících subjektů pohlídá, podle mě je to přílišný optimismus. Stát nedokáže ohlídat ani úroveň vysokých škol, natož lidi pracující v realitách, kteří jsou velmi vynalézaví; nakonec některé subjekty budou fungovat jako dávačky.

Říká se, že široko daleko máme v Česku nejvíc makléřů na hlavu, aktuálně živnost provozuje 14 tisíc osob. Jeden makléř dokáže každý rok, pokud se jedná o jeho hlavní práci, prodat 14 a víc nemovitostí. Ročně se prodá zhruba 270 tisíc nemovitostí, z toho zhruba polovina jde mimo makléře: prodává se mezi známými, kolegy v práci, sousedy, příbuznými… Pro realitní makléře zbývá druhá polovina, tedy zhruba 135 tisíc nemovitostí. Plyne z toho, že pokud by zákon nastavil jemnější síto a přísnější kritéria pro provozování živnosti, určitě by nehrozil nedostatek realiťáků, deset tisíc by pohodlně trh obhospodařilo. Tuhle ambici bohužel autoři zákona nemají.

Přísnější pravidla pro úschovu peněz neprošla

V návrhu nového zákona byla asi jediná zásadní změna, která mohla mít velmi pozitivní dopad. Totiž omezení možností úschovy kupní ceny nemovitosti pouze na úschovu notářskou, advokátní nebo bankovní. Část realitních kanceláří, a patří k nim i některé z největších, uschovávají kupní cenu nemovitosti na svých účtech. Problém je, že úschovy peněz v realitkách nejsou pod dohledem, stejně tak pro ně neexistují pravidla zacházení, na rozdíl od úschovy peněz u notářů nebo advokátů.

Odstavec, který s uschováváním peněz na účtech realitních kanceláří mohl skoncovat, ale ze zákona při projednávání vládou nakonec vypadl. Podle informací z Ministerstva pro místní rozvoj realitky vlastní úschovu jen nebudou smět výslovně nabízet. Takže to bude vypadat nějak tak, že makléř klientovi řekne něco jako Advokát vám to uschová za pět tisíc, banka za deset – a pak je tu ještě možnost, kterou vám nesmím přímo nabídnout… Realitní kanceláře provádějící úschovy se zřejmě dostatečně nahlas „obávaly“, že přesun úschov mimo ně zdraží služby, což nakonec odnese chudák spotřebitel. Samozřejmě je to hloupost, úschova mimo realitní kancelář není až tak drahá, aby tento náklad nemohl být hrazen z provize.

Rezervy nového zákona

Zákon mně připadá v mnohých částech velmi obecný. Jedním z takových případů je informační povinnost, kterou má makléř vůči zákazníkovi. Podle navrhovaného znění zákona bude mít makléř povinnost předložit zájemci list vlastnictví. Ovšem vzhledem k tomu, co je potřeba o nemovitosti před koupí vědět, je to dost nedostatečný požadavek. Například u bytu je to kromě listu vlastnictví nabývací titul, prohlášení vlastníka, přehled záloh, vyúčtování za poslední rok, stavebně technický stav bytu, potvrzení společenství vlastníků jednotek (SVJ) o bezdlužnosti, průkaz energetické náročnosti, údaje o hospodaření SVJ, provedené úpravy a plánované opravy v domě. Dokázal bych si představit, že v zákoně budou přehledy informací, které má makléř za povinnost získat a předat zájemci před koupí, a to pro různé druhy nemovitostí – byt ve vlastnictví, členská práva a povinnosti v družstvu, rodinný dům a pozemek.

Dál se zákon vůbec nevěnuje rezervaci nemovitosti. V dnešní praxi jsou běžné naprosto nedostatečné rezervační smlouvy, které zájemcům o koupi negarantují, že nakonec nemovitost budou moct koupit, stejně tak tyto smlouvy neřeší podstatné aspekty převodu, které je potřeba si předem mezi kupujícím a prodávajícím vyjasnit. Tak se často stane, že kupující už s obchodem počítá, prodávající ale nemovitost prodá někomu jinému, nebo že jsou prodávající či kupující z průběhu prodeje zklamáni, protože předem nebyly vyjasněny všechny podmínky.

Možná vylepšení zákona

Co by tedy v zákoně mohlo být lépe:
  • Povinné zkoušky pro všechny makléře, ty aktuálně fungující nevyjímaje
  • Zkoušky u jediného autorizovaného subjektu, aby se docílilo stejné kvality zkoušek, podobně jako to mají daňoví poradci, advokáti, notáři a další
  • Umožnění úschovy kupní ceny jen u notáře, advokáta nebo banky, tak jak bylo v návrhu zákona připraveném na projednání Vlády ČR
  • Doplnění přehledů dokumentace k jednotlivým druhům nemovitostí, které makléř má mít k dispozici pro zájemce o koupi, tak aby zájemci měli co nejpřesnější představu o nemovitosti
  • Popsat detailně náležitosti rezervační smlouvy tak, aby kupující měli při jejím podepsání jistotu koupě a aby mezi prodávajícím a kupujícím neexistovaly pochybnosti o podstatných aspektech obchodu

Je nakonec možné, že část dnešních hobby-makléřů s novým zákonem odpadne, protože budou mít nový náklad ve formě povinného pojištění, který se jim kvůli občasnému přivýdělku nebude chtít platit. Je také možné, že část zájemců bez dostatečně dlouhé praxe nebude chtít absolvovat makléřskou zkoušku, celkově ale zákon propásl šanci na podstatnější změnu realitního prostředí a nastavení laťky pro vyšší standardy.

]]>
EKONOMIKA Wed, 23 Jan 2019 13:45:10 +0000
Bez Klause bychom nežili v kapitalismu, ale v otroctví http://3.www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/item/2490-bez-klause-bychom-nezili-v-kapitalismu-ale-v-otroctvi http://3.www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/item/2490-bez-klause-bychom-nezili-v-kapitalismu-ale-v-otroctvi Prezident Václav Klaus se může při pohledu zpět právem šťastně usmívat

Před dvaceti osmi lety stál tehdejší federální ministr financí Václav Klaus ve vládě Mariana Čalfy v čele skupiny vládních reformátorů, kteří se pustili do zásadní transformace naší ekonomiky, která měla státem diktátorsky řízenou plánovanou komunistickou ekonomiku přeměnit na demokratickou kapitalistickou volného trhu. Mnozí si možná v té vzrušené době plné novinek a nejrůznějších změn ani neuvědomili, že nejriskantnějším bodem celého polistopadového vývoje byla liberalizace cen, ke které pod jeho velením tehdy došlo, neboť v případě jejího neúspěchu se nastartovaný proces nástupu kapitalismu mohl zastavit, protože by nemohly být provedeny následné kroky jako liberalizace zahraničního obchodu, privatizace a prodej podniků do zahraničních rukou, které byly nutné k uskutečnění přechodu od komunismu ke kapitalismu. I sám strůjce cenové liberalizace Václav Klaus přiznal, že si tohoto rizika, kdyby se nepovedla správně liberalizace cen a díky tomu nastala obrovská inflace, byl velmi dobře vědom: "V žádné jiné chvíli nebyl důvod, abych z ekonomického hlediska nespal a čekal, co se stane zítřejší den."  


Dnes se toto napětí může zdát, zejména mladé generaci žijící v Klausem vybudované demokratické kapitalistické zemi, nepochopitelné, ale nesmíme zapomínat na historický kontext, ve kterém vše probíhalo. Do roku 1990 se slovo "kapitalismus" nemohlo oficiálně vyslovovat. To, že je začátkem roku 1990 vyslovil jako první v televizním projevu veřejnosti tehdy příliš neznámý ministr financí Václav Klaus, bylo od něj velice troufalé, neboť to vzbudilo nesmírnou nevoli u zastánců budování "třetích cest" ,reformním komunistům šedesátých let v čele s Milošem Zemanem, Komárkem,  Jičínským, Vlasákem, Grégrem, Vrbou a disidentům z kulturní a intelektuální sféry v čele s Havlem, Dienstbierem a Pithartem, kteří, jak se v průběhu doby ukázalo, nás chtěli dovést nikoliv ke kapitalismu, ale ke komunismu s lidskou tváří. Jestli bylo revolucí říci slovo kapitalismus, tak slova "privatizace" a "prodej do zahraničních rukou" byla v jejich očích revolucí mnohonásobnou. Kdyby neprosadil Václav Klaus proti nim jeho ekonomickou transformaci, dnes bychom nežili v kapitalistickém státě se směnitelnou korunou, tržní ekonomikou a volným pohybem osob, byť poznamenanou v současnosti některými socialistickými omezováními. A to by si měli všichni jeho pomlouvači neznalí věci uvědomit.

Chtěla bych se proto pokusit  odstranit řadu nepravd, pomluv a desinterpretací, které se na toto témata v průběhu let nabalily zejména v důsledku pomluv výše uvedených zastánců třetích cest. Připomenout zejména věčně nespokojeným lepšolidem typu Otakara Svobody, jak doopravdy probíhalo obnovení kapitalismu v naší zemi po pádu komunismu v roce 1989. Jaké štěstí bylo, že   se objevil v tom porevolučním chaosu někdo, kdo věděl, jak vše provést a jak těžké bylo, aby svou ekonomickou reformu prosadil proti jejím oponentům. Co vše  musel udělat ten "ha*zl" Klaus pro to, aby pan Svoboda mohl žít ve svobodné  zemi a nebyl za to jak mluví o vrcholných politicích uvalen do vězení jako za komunismu pan Škutina. Takže:

Jak to probíhalo v letech  1990 - 1991 doopravdy  

Celosvětové zhroucení komunismu interpretované u nás jako porážka komunistické vlády disidenty vyvolalo v celém národě mimořádnou euforii a vytvořilo velice vzácnou vysokou jednotu občanů. Bohužel tato jednota byla výslovně negativní, tedy proti životu ve zločinné komunistické diktatuře, ale nikdo z protestujících neměl připravenu alternativní cestu vpřed. Bylo to zřejmě proto, že si nikdo nedokázal představit, že se komunismus skutečně zhroutí. Lépe řečeno, alternativu měli  připravenu pouze levicově smýšlející obrodní komunisté a levicoví intelektuálové a tou byla, jak již jsem uvedla výše, utopická třetí cesta budování komunismu s lidskou tváří. A i když to může nyní znít neuvěřitelně, mnozí občané, kteří si neuměli po půl století života v komunistickém, železnou oponou od svobodného světa izolovaném státě, to přijímali jako dobrou alternativu proti minulosti podobně jako v roce 1968 Dubčekovu reformní cestu při Pražském jaru. 

V porevolučním chaosu a obrovské havliádě se však podařilo veřejnosti takřka neznámému ekonomovi Václavu Klausovi stát ministrem financí v tehdejší Čalfově federální vládě a začít prosazovat svůj dávný sen znovuobnovení kapitalismu u nás za pomoci jeho ekonomické reformy, i když zastánci třetích cest  s ním opravdu neuvěřitelně bojovali. Bez nadsázky lze říci, že boj výše popsaných oponentů (dnes bychom řekli lepšolidí) s Klausovými názory byl v tehdejším parlamentu tak urputný, že by se Klausova ekonomická reforma nemohla uskutečnit nebýt tehdejšího předsedy vlády Mariana Čalfy, který ač komunista, byl inteligentní, sledoval politiku a věděl, že se komunismus celosvětově vyprázdnil a snažil se proto pomoci Klausovi prosadit jeho ekonomickou reformu a tím zavést kapitalismus, v němž, jak správně tušil, se i jemu a jeho soudruhům bude nakonec dobře žít. Rozhodně lépe, než kdyby se postavili proti. Díky jeho hlasu a hlasu jeho přítele, ministra obrany Vacka, nakonec Klausova ekonomická reforma prošla.

Dne 1.1.1991 nastala díky tomu skutečně obrovská a neopakovatelná změna pro náš stát. Změna, kdy se z teoretických úvah a snů  díky Klausovi a jeho týmu spolupracovníků promítly výsledky listopadového převratu do konkrétního života nás všech.  V tento den nastala po zhroucení komunismu teprve skutečná změna v našem komunistickém systému. Změna přechodu z komunismu do kapitalismu. Byly spuštěny změny, které se dotkly života nás všech, kteří jsme o tom ani nesnili. 

Zbývá ještě podotknout jak malá skupinka devíti lidí dokázala takovou obrovskou změnu státního systému prosadit. Zejména nyní, když vlády nejsou mnohdy schopny zajistit ani posyp silnic v zimě. Tuto pro stát tak důležitou změnu provedla 1. 1. 1991 malá skupinka devíti lidí lidí: Marián Čalfa, v roce 1991 předseda vlády ČSFR, Vladimír Dlouhý, v roce 1991 ministr hospodářství ČSFR, Karel Dyba, v roce 1991 ministr pro hospodářskou politiku a rozvoj České republiky, Dušan Tříska, v roce 1991 náměstek ministra financí, Ivan Kočárník, v roce 1991 náměstek ministra financí ČSFR, Vladimír  Rudlovčák, v roce 1991 náměstek ministra financí pro ceny, Jana Fürstová, v roce 1991 náměstkyně ministra financí, Emanuel Šíp, v roce 1991 ředitel odboru maloobchodních cen ministerstva financí ČSFR a samozřejmě hnací síla celého procesu, ministr financí České a Slovenské federativní republiky v roce 1991 Václav Klaus. Obrázek  je zachycuje při příchodu na konferenci "Patnácté výročí znovuobnovení kapitalismu u nás" uspořádanou  Centrem pro ekonomiku a politiku v Národním domě v Praze na Vinohradech. 

Všem patří velký dík nás všech! 

]]>
haslingerova@fragmenty.cz (IVANA HASLINGEROVÁ) EKONOMIKA Mon, 07 Jan 2019 14:32:16 +0000
Průměrná úroková sazba na hypotékách vzrostla na 2,78 procenta http://3.www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/byznys-a-top-podnikatele/item/2470-prumerna-urokova-sazba-na-hypotekach-vzrostla-na-2-78-procenta http://3.www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/byznys-a-top-podnikatele/item/2470-prumerna-urokova-sazba-na-hypotekach-vzrostla-na-2-78-procenta Průměrná úroková sazba na hypotékách vzrostla na 2,78 procenta

Restrikce České národní banky na hypotečním trhu začínají fungovat a objem nových hypoték výrazně klesnul. V listopadu se oproti říjnu rozpůjčovalo na hypotékách zhruba o 5 miliard korun méně. Nižší objem finančních prostředků tekoucí z hypotečního na realitní trh povede k nižšímu růstu cen nemovitostí. Hypoteční úvěry opět zdražují. Průměrná úroková sazba na hypotékách v listopadu vzrostla na 2,78 procenta. Od začátku letošního roku došlo k růstu průměrné úrokové sazby o 0,50 procentního bodu. V nabídkách bank jsou běžné hypoteční úvěry s úrokovými sazbami přes 3,00 procenta. Na přelomu roku lze očekávat další zdražování hypoték, které bude reflektovat růst úrokových sazeb vyvolaný Českou národní bankou. Klienti se musí začít přizpůsobovat méně výhodným podmínkám při získávání a refinancování hypotečních úvěrů.

 

 V listopadu bylo uzavřeno 8 617 hypoték, což je oproti říjnu pokles o 1 973 úvěrů na bydlení. Některé finanční instituce stále neuplatňují nová doporučení České národní banky a poskytují hypoteční úvěry i méně bonitním klientům. Celková situace na trhu se však z pohledu klientů zpřísňuje a někteří lidé musí obejít více poskytovatelů hypoték, než úvěr získají. Tato situace povede ke snížení zájmu o hypoteční úvěry, což by mělo zbrzdit růst cen nemovitostí.

Na hypotékách se v listopadu rozpůjčovalo 19,50 miliardy korun, což je o necelých 5 miliard korun méně než o měsíc dříve. Měsíční splátka u hypotečního úvěru na 1 milion korun, který bude splácen 20 let, v průměru činí 5 437 korun. Zhruba 56 procent hypoték je využíváno na koupi nemovitosti a 22 procent na výstavbu.

]]>
stepan.krecek@bhs.cz (ŠTĚPÁN KŘEČEK, hlavní ekonom BH Securities ) BYZNYS a TOP podnikatelé Wed, 19 Dec 2018 17:07:23 +0000
ČR spouští program na podporu českých soukromých investic v Africe http://3.www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/item/2469-cr-spousti-program-na-podporu-ceskych-soukromych-investic-v-africe http://3.www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/item/2469-cr-spousti-program-na-podporu-ceskych-soukromych-investic-v-africe Premiér Babiš na Fóru Afrika–Evropa ve Vídni

Premiér Andrej Babiš se v úterý 18. prosince 2018 zúčastnil Fóra Afrika–Evropa ve Vídni. Fórum uspořádal rakouský kancléř Sebastian Kurz v rámci předsednictví své země Radě EU společně s prezidentem Rwandy Paulem Kagamem, který v současné době předsedá Africké unii. Lídři evropských a afrických zemí jednali o prohlubování partnerství mezi Evropou a Afrikou, hospodářské spolupráci v oblasti digitalizace a inovací či o volném obchodu. Jednání ve Vídni se kromě zástupců evropských a afrických vlád zúčastnilo také kolem 1000 představitelů globálních společností, inovativních firem a start-upů. Hlavním tématem diskuzí na Fóru Afrika–Evropa byly především inovace a digitalizace, které mají velký potenciál pro zlepšení kvality života, ekonomický rozvoj či naplňování cílů udržitelného rozvoje. 

 

Podle českého premiéra bylo fórum potvrzením trendu nastavování nové kvality vztahů mezi Evropskou unií a Afrikou. Ocenil i důležitost soukromého sektoru v rozvoji inovací a vyjádřil podporu prohlubování vzájemných vztahů mezi Evropou a Afrikou. Předseda vlády Andrej Babiš vyzdvihl klíčovou roli pomoci Africe s rozvojem obchodu a průmyslu s vysokou přidanou hodnotou, jehož základem jsou obchod a služby. „Vidím velký obchodní potenciál mezi Českou republikou a africkými státy. Nejen v automobilovém průmyslu ale i v letectví a textilním průmyslu,“ řekl předseda vlády.

Premiér Babiš rovněž připomněl, že Česká republika od roku 2019 spouští nový program, zaměřený na podporu českých soukromých investic v Africe. „Věřím tomu, že Evropská unie a Afrika musí spolupracovat. Afrika potřebuje pomoc s rozvojem průmyslu s vysokou přidanou hodnotou. Mezi Českou republikou a africkými státy vidím velký obchodní potenciál nejen v automobilovém průmyslu, ale například i v textilním průmyslu či v letectví,“ prohlásil.

Při psaní článku se mi vybavial vzpomínka na konferenci asi před deseti lety, ještě za vlád socialistů, kdy si podnikatelé stěžovali, že náš stát si nechává ujet vlak v možnostech investic v Africe. Jako příklad uváděli zejména Čínu, která v Africe již tehdy budovala především infrastrukturu - silnice a železnice a velké stavby zatímco ČR tam nejvýš postavila za pomoci Lidí v nouzi nejvýš maličkou školu. Doufám, že po výše uvedeném rozhodnutí pana premiéra Babiše nebudou novináři pozváni na podobnou konferenci, ale v opačném duchu. I když bych se tomu v našem Kocourkově moc nedivila. Pan Stanjura či Kalousek již si možná chystají projev. Kéž by bývali tak kritičtí k premiéru Topolánkovi jako nyní k premiéru Babišovi a zabránili tím nevratné znemožnění pravice u nás.

V rámci Fóra Andrej Babiš okamžitě jednal s prezidentem Rwandy Paulem Kagamem. Věřme, že domluvil rozumný obchod.

Důležitým tématem vídeňského Fóra byla i ilegální migrace:

Poslouchal jsem tady projevy mých předřečníků, třeba zástupce Egypta, a musím s nimi souhlasit. Musíme bojovat proti ilegální migraci, proti pašerákům společně. Není možné, aby to byli oni, kdo nám budu diktovat, co máme dělat a jak se máme chovat,“ uvedl předseda vlády Babiš.

 

]]>
haslingerova@fragmenty.cz (IVANA HASLINGEROVÁ) EKONOMIKA Wed, 19 Dec 2018 16:17:10 +0000
Sankce uvalené Merkelovou na Rusko nebyly pouze zbytečné, ale Rusku velmi pomohly http://3.www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/item/2460-sankce-uvalene-merkelovou-na-rusko-nebyly-pouze-zbytecne-ale-rusku-velmi-pomohly http://3.www.fragmenty.cz/index.php/ekonomika/item/2460-sankce-uvalene-merkelovou-na-rusko-nebyly-pouze-zbytecne-ale-rusku-velmi-pomohly Prezident Putin se namísto starostmi merjkelovského Německa o nebohé Syřany stará kam ještě zavést plyn a ropu a přeměnit Rusko na energetickou velmoc

Český prezident Miloš Zeman v rozhovoru, který poskytl tento týden ruské televizi NTV, znovu označil za zbytečné protiruské sankce EU přijaté kvůli jeho postupu vůči Ukrajině včetně navrácení Krymu Rusku po jeho připojení k Ukrajině Chruščovem. Z ekonomického i politického hlediska jsou sankce vždy zbytečné a  ničemu nepomáhají, naopak poškozují obě strany, ne jen jednu, " konstatoval prezident Zeman. Navíc ještě urazil bruselské panstvo tím, že konstatoval, že  "Evropská unie nemá v současné době silného vůdce, jací jsou podle něj v Rusku, v Číně nebo v USA. Rusko nepochybně má silného vůdce, Čína má silného vůdce a Amerika má rovněž silného vůdce. Najděte mi, prosím, silného vůdce na úrovni Evropské unie. Dívám se nalevo, dívám se napravo, dívám se dopředu, dozadu – silného vůdce prostě nevidím.“ 

Při poslechu názorů pana prezidenta jsem si vzpomněla na nedávnou konferenci pořádanou v Poslanecké sněmovně parlamentu ČR místopředsedou jejího Zahraničního výboru Jiřím Kobzou Energetická budoucnost ČR – perspektivy energetické politiky,  na níž bylo uvedeno a dokumentováno na níže uvedených obrázcích, jak naopak ekonomické sankce  uvalené na Rusko kancléřkou Merkelovou za to, že se jí nepodařilo dohodnout s Janukovyčem na vstupu do EU díky čemuž vypukl Majdan a všechny následující hrůzy na Ukrajině, Rusku pomohly otevřením spolupráce s Čínou a potažmo s Indií a celou Asií. Probudily ruského medvěda ze spokojeného spánku a k nebývalé nucené aktivitě rozhlédnout se po jiných trzích. A uvolněné místo okamžitě zabrala Čína a asijské země. Čína postavila obratem plynovod napojený na Rusko a staví další dokonce i v západní hornaté a dosud spící Číně. Průmyslová výroba jí stoupá a aby mohla exportovat zboží do okolních států a do EU, začala prý s výstavbou železnic tak rychle, že Rusko se rozhodlo z jednokolejné transsibiřské magistrály udělat dvoukolejku, aby s ní neztratilo dech.
 
 
Německo sice správně sází na Sibiř I. jdoucí přes něj do zemí EU a tím je ovládat, ale zapomnělo, že z něj může jít z Ruska plyn i do asijských zemí, které využijí jeho oslabení Ruska německými a potažmo celoevropskými sankcemi a nabídnou mu spolupráci. 
 

 Červeně jsou značeny nově postavené a nadále stavěné plynovody resp. ropovody z Ruska do Číny

Níže je na obrázku uvedena síť železnic z Číny dookolních zemí a do EU.

 
Otevření trhů na východ získá Rusko peníze a nadvládu nejen nad Německem, ale i nad asijskými zeměmi. 
 
 

Nevěřím sice, stejně  jako prezident Zeman,  v možnost vypuknutí vojenského konfliktu ze strany Ruska. Na to je jeho prezident příliš chytrý. Ví určitě, že konflikt mezi pobaltskými státy a Ruskem by byl vzhledem k tomu, že jsou členy NATO, nejen politická, ale i vojenská sebevražda, neboť by tím rozpoutal konflikt s NATO. Nehledě k tomu, že svých cílů dosahuje pohodlně prostřednictvím ekonomiky, nikoliv pomocí zbraní. Přesto mi šel na přednáškách konference o energetice mráz po zádech při představě, jak nebezpečné bude v budoucnu nejen Rusko, ale i Čína díky energetické nadvládě a také proto, že nikdo neví, jak by s tím naložil novodobý Stalin, kdyby se něco prezidentu Putinovi stalo.

V každém případě nám již po neuvážené konfliktní politice Německa a jeho poslouchající EU s Ruskem nezbývá než čekat na zaplavení naší země levným zbožím z Asie. To by konec konců bylo pro spotřebitele dobré. Horší ale bude, že našim podnikům nezbude než hledat  odbytiště pro své zboží v zemích čtvrtého světa, když ten třetí se k nám na pozvání Německa vesele přestěhuje. Jinak by nebyly v rozpočtu peníze již ani na volební kampaně natož pak na zdravotnictví, školství, kulturu a další potřeby. A to už nevyřeší ani žluté vesty. To se už prostě rozjelo jako tsunami.

P.S. Z konference slíbil pan poslanec Kobza vydat sborník, v němž budou obrázky nejen lépe čitelné, ale i s podrobným popisem

 

]]>
haslingerova@fragmenty.cz (IVANA HASLINGEROVÁ) EKONOMIKA Mon, 10 Dec 2018 13:11:12 +0000