Prezident republiky se zúčastní požehnání kapličky Ploskovské Panenky Marie Doporučený

Kaplička Ploskovské Panenky Marie Kaplička Ploskovské Panenky Marie

Prezident republiky Miloš Zeman s manželkou Ivanou Zemanovou se zúčastní v úterý dne 28. ledna 2020 ve 14.00 hodin v Lánech slavnostního požehnání opravené kapličce zvané Ploskovská Panenka Maria.

Selská rodina Kindlových nechala v roce 1890 vztyčit litinový křížek na pískovcovém podstavci a v roce 1895 pak dala vedle něj postavit mariánskou kapličku se zvoničkou. Kaplička se stala místem pravidelných červencových poutí. Její zvonek oznamoval celé obci, že některý ze sousedů navždy odešel, a v době pohřbu vyprovázel jeho smutný hlas nebožtíka až na hřbitov. Zvonek z věžičky byl dne 8. prosince 1917 zrekvírován k vojenským účelům, ale ani on už Rakousku k vítězství v první světové válce nepomohl. Roku 1923 zavěsila rodina Václava Kindla zvonek nový. Když i ten se stal obětí svatokrádeže, pořídili rodáci Husák, Horna a Bergmann roku 2006 zvoneček nynější. Slavnostní znovuvysvěcení se konalo v sobotu 27. ledna 2007. Kaplička byla nyní opravena  a bude jí požehnáno. Je skvělým počinem prezidenta republiky Miloše Zemana, že se zúčastní společně s chotí Ivanou slavnostního požehnání opravené kapličky. Ať mu za to Bůh žehná. 
Číst 1970 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v CÍRKEV
IVANA HASLINGEROVÁ, šéfredaktorka revue FRAGMENTY

Šéfredaktorka  revue Fragmenty:

RNDr. Ivana Haslingerová, CSc., ředitelka Odboru pro styk s veřejností KKČ, (*21.08.1946 v Praze)

Vystudovala SVVŠ v Humpolci (1960-64) a Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor fyzika pevných látek (1964-69). V letech 1970-71 absolvovala tamtéž postgraduální studium za účelem získání titulu RNDr., v roce 1977 tam obhájila disertační práci v oboru fyziky pevných látek a získala titul CSc. Výsledky její kandidátské práce byly využity mj. v Ústavu jaderné fyziky v Řeži u Prahy při studiu slitin kovů tvořících povlaky jaderného paliva v jaderných reaktorech, které jsou vystaveny extrémním teplotním a dalším podmínkám. Pracovala tam jako odborný asistent v letech 1973-74. V letech 1975-93 působila jako vědecký pracovník v Ústavu fyzikální chemie a elektrochemie J. Heyrovského ČSAV. Během své vědecké působnosti publikovala 39 původních vědeckých prací a příspěvků na vědeckých konferencích z oboru studia krystalické struktury a vlastností pevných látek a teoretické kvantové fyziky a chemie. Dvakrát jí byla udělena mimořádná Cena Akademie věd. Od roku 1994, po nedobrovolném odchodu z AV ČR po bezprecendentním zákroku tehdejšího předsedy Akademie věd ČR Rudolfa Zahradníka se věnovala publicistice a od 1997 je šéfredaktorkou revue Fragmenty. Prostřednictvím revue Fragmenty jsou zajišťovány granty a umělecké projekty, neboť je zasílána významným osobnostem ze světa kultury, podnikání a politiky. Náplní revue jsou převážně původní články a rozhovory s významnými osobnostmi. Nikdy nebyla členkou KSČ, neboť komunizmus pokládá za největší neštěstí lidstva. Jejím koníčkem je malování, politika, psaní článků a esejů, počítače, četba, turistika. Je vdaná, manžel Doc. Ing. Jiří Pancíř, CSc., syn Michal Haslinger. Je dcerou Libuše Pamětnické, básnířky a spisovatelky kraje Vysočina.

Email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Související položky (podle značky)

Právě přítomno: 977 hostů a žádný člen

Odebírejte Fragmenty

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %